Evde beslemek için ideal evcil hayvan türü olan kuşlar arasında en çok muhabbet kuşu tercih edilmektedir. Muhabbet kuşu haricinde ev ortamında kanarya ve papağanlarda bakılabilmektedir. Bakımı çok yormadığı gibi ev içerisinde de bir ses olacaktır. Kuş bakımı ve sağlığı açısından kafes seçerken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bakılacağı kafesin kuş türüne bağlı olarak büyüklüğü, tel aralıklarının da kuşun kafasının gireceği aralıkta olmaması önemli detaylardır. Kafesinizi koyacağınız yerin pencereye yakın ya da cereyanda kalacağı bir yer olmamasına da dikkat etmelisiniz. Cereyanda kalması kuşunuzun ölmesine sebep olabilir.

 

Kuş türleri arasında muhabbet kuşu çok yaygın olarak bakılan türdür. Muhabbet kuşundan sonra en çok bakılan kuş türü olarak papağan grubundan sultan papağanı gelmektedir.  Bakımının zahmetsiz olması ve oyuncu kişiliği tercih edilmesinin sebeplerindendir. Jako da papağan türleri arasında çok sevilen bir türdür. Ama diğer kuşlara kıyasla masrafı biraz daha fazla olduğu için çok yaygın değildir.

Kanaryalar, papağan ya da muhabbet kuşları gibi oyuncu ya da konuşma yeteneği olan kuş türlerinden olmadığı için muhteşem ötüşünden ve güzel renklerinden dolayı tercih edilmektedir.

 

Diğer evcil hayvanlara oranla kuşların bakımı ne kadar kolay görünse de özen ve özveri istemektedir. Kuşlar özellikle kendi özellikleri olan konuşma, ötme ya da oyuncu yönlerini gösterebilmeleri için size alışmaları önemlidir. Size alışıp, kafeslerini benimsediklerinde yetenekleri ortaya çıkacaktır.

 

İlginin yanı sıra kafeslerinin bakımına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kuş bakımı ve sağlığı için kafes taban kâğıdı duruma bağlı olarak 2-3 günde bir değiştirilmeli, kafesin içerisinin temizliği de haftada bir yapılmalıdır. Bakteri oluşumunu ya da çoğalmasını engellemek için günlük olarak yem ve suyunun tazelenmesine özen gösterilmelidir. Yem haricinde ek besin olarak kuşunuza darı da verebilirsiniz.