Akvaryum balıkları türlerine göre etçil, otçul ya da hem etçil hem otçul olarak beslenme gruplarına ayrılmaktadır. Balıkların beslenme türlerine göre yem seçiminde bulunmak, sağlıklı balıklarınızın olması için en önemli etkendir. Akvaryum balıklarının beslenmesi türlerine göre ayrımının yanı sıra bir de yine balık türlerinin yeme alışkanlıklarına bağlı olarak yemler; granül yem, pul yem ve tablet yem olarak ta kendi içinde ayrılmaktadır.

 

Akvaryum hobisi yapanların birçoğu balıklar için genel olarak kullanılan yemler ile balıkların beslenmesini gerçekleştirmektedir. Bu yaklaşım yanlıştır. Balığın türüne göre, onların ihtiyaçları için özel olarak hazırlanmış yemlerin verilmesi balığınızın sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Eğer ki beslediğiniz türe özel olarak yem alma imkânınız yok ise genel olarak kullanılan yemlerde de yine balığınızın ihtiyaçlarına ve beslenme şekline göre yem seçiminde bulunabilirsiniz.

 

Akvaryum balıklarının beslenmesinde balık türlerinin yem yeme alışkanlıkları ağız yapılarına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, kedi balıklarının ağız yapısı baş kısmının alt tarafında kaldığı için dibe çöken yemleri yiyebilirken, beta balıkları ise yüzeyde kalan yemleri yiyebilmektedir. Bu yüzden akvaryum balıkları yeme alışkanlıklarını da göz önüne alarak yem seçimi yapmak en mantıklısı olacaktır.

 

Yem içerisindeki protein oranı da balıklar için önemli bir faktördür. Balığınızın türüne ve beslenme şekline göre protein oranını ayarlamanız gerekecektir.

 

Neon, kırmızı burun gibi tetra türündeki balıklar granül formda suda yavaş batan yemleri ve pul yemleri yiyebilmektedir.  Tetra balıkları için ayrıca New Life Spectrum yemleri de çok sevilen bir yem türü olmaktadır.