Evcil hayvanlarımızı tanıdığımızı düşünsek de, onlar hakkındaki her şeyi bilmemiz mümkün değil. Bazı gerçekler sizlere komik bile gelebilir. Bakın bakalım köpekler hakkında bilmediğiniz ne kadar çok şaşırtıcı gerçek var.

Üzgün ya da kızgın olabilirsiniz, hatta bunu köpeğinize söylemiş ya da söylememiş de olabilirsiniz. Ama siz daha konuşmadan o nasıl hissettiğinizi ve size ne olduğunu bilir.

Aynı bizlerin parmak izleri gibi onların da sesleri benzersizdir. Nasıl ki bir elimizin parmak izleri diğer elimizdekilerle bile aynı değilse onların da her birinin sesi diğerlerinden farklı.

“Normal” bir köpek çok zekidir ve aynı çocuklar gibi beyinleri pek çok bilgiyi alabilir. Bu yüzden 200 ila 500 arasında kelimeyi öğrenip hatırlayabilirler.

Köpeklerin hepsi mutlu olduğunu belli etmek için kuyruklarını sağ tarafa yatırır ve sağa eğimli olarak sallar. Korku sinyali de kuyruk sallamasına bağlıdır.

Köpekler korktukları zaman birçok belirgin özelliği sergiler. Bunlardan en belirgini ise, kuyruğunu sola doğru eğimli sallamasıdır.

Köpeklerin siyah beyaz gördüğü olarak bilinen bu yanlışın aslı; insanlar kadar çeşitli olmasa da köpekler de renkleri elbette algılayabiliyor. Yani genel bilinenin aksine köpekler dünyayı siyah beyaz görmezler.

Köpeklerin utanma duygusu yoktur. Mutfakta hırsızlık yaparken yakalarsanız utanmalarını beklemeyin.

Köpekleri de hıçkırık tutabilir! Yiyip içtikten sonra insanlar gibi köpekleri de hıçkırık tutabilir.

Köpeklerin kulağında tam 18 kas bulunur. Bu ilginç miydi? Tabii ki değil. Ilginç olan köpekler her bir kası ayrı şekilde oynatabilir.


Köpekler hayvanlar aleminde en ufak şeyden mutlu olan canlılardan biridir.